Junior Wallabies team named for World Championship Final against France

· World Rugby U20s Championship
by Rugby Australia

The Junior Wallabies side to face France U20s in the World Rugby U20s Championship Final has been named with Triston Reilly and Will Harrison returning to the starting XV.  

Flyhalf Will Harrison has been cleared from a concussion alongside Aussie 7s squad member Triston Reilly who will return to the wing. Pata Tafa is available for selection after serving a one match suspension received from World Rugby judiciary and returns via the bench.  

Australia comes into the final after defeating tournament hosts Argentina 34-14 in the semi-finals and will be looking to prevent defending champions France U20s from going back to back.  

This is the second time the Junior Wallabies have made the final with their last appearance against New Zealand in Argentina in 2010.

Junior Wallabies Head Coach Jason Gilmore said: “The boys are excited to have one final match together and for it to be in the final against France is awesome. 

“We have a full complement with Will Harrison, Triston Reilly and Pat Tafa back.

“It’s not every day you get to play in a World Cup final. The team is ready to go and will represent themselves, their families and all the supporters back home with everything they have.”

The Final will be broadcast LIVE at 4.20am AEST on Fox Sports 506 and Kayo Sports on Sunday 23 June.

World Rugby U20s Championship, Junior Wallabies team to face France U20s in Championship Final

1. Angus Bell, Sydney University
2. Lachlan Lonergan, Tuggeranong Vikings
3. Josh Nasser, University of Queensland
4. Michael Wood, Brothers
5. Trevor Hosea, Harlequins Rugby Club
6. Harry Wilson, Brothers
7. Fraser McReight (c), Brothers
8. Will Harris, Eastern Suburbs
9. Michael McDonald, Palmyra
10. Will Harrison, Randwick
11. Mark Nawaqanitawase, Eastwood
12. Noah Lolesio, Tuggeranong Vikings
13. Semisi Tupou, Box Hill
14. Triston Reilly, AU7s/Randwick
15. Isaac Lucas, Sunnybank

Reserves:

16. Joe Cotton, West Bulldogs
17. Bo Abra, Eastern Suburbs
18. Darcy Breen, Sydney University
19. Rhys Van Nek, Easts
20. Esei Ha’angana, Melbourne Unicorns
21. Nick Frost, Queanbeyan Whites
22. Carlo Tizzano, University of Western Australia
23. Patrick Tafa, Northern Suburbs
24. Henry Robertson, Sydney University
25. Ben Donaldson, Randwick
26. Kye Oates, University of Queensland
27. Joey Walton, Gordon
28. Sione Tui, Melbourne Unicorns

Advertisement
Advertisement